Wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel zaprosił dziś do Torunia parlamentarzystów wybranych w okręgu nr 5, czyli toruńsko–grudziądzko–włocławskim, z partii tworzących Koalicję rządzącą 15 października. W spotkaniu uczestniczyli dwaj parlamentarzyści Nowej Lewicy związani z Włocławkiem, czyli poseł na Sejm RP Piotr Kowal i senator RP Stanisław Pawlak.
Rozmawiano o problemach najważniejszych inwestycji regionu, takich jak budowa stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w grudniu 2024 r. uchylił decyzję w sprawie budowy stopnia wodnego w Siarzewie oraz zdecydował o całkowitej odmowie określenia środowiskowych uwarunkowań dla tej inwestycji. Zajmowano się tym na posiedzeniu Zespołu Doradczego Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Przedstawiciele Wód Polskich. Poinformowano o złożeniu odwołania do Sądu od unieważnienia decyzji środowiskowej wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
– To kluczowy krok, który przywraca szanse na realizację tej inwestycji, a środki na budowę są zabezpieczone w ramach wieloletniego programu zatwierdzonego przez Radę Ministrów – mówił wojewoda Michał Sztybel podczas posiedzenia.
Budowa stopnia wodnego poniżej Włocławka uzasadniana jest koniecznością podparcia zapory we Włocławku. Jej celem ma być zapewnienie bezpieczeństwa istniejącej tam tamy i uchronienie jej przed katastrofą. Ponadto zapora w Siarzewie ma zmniejszyć ryzyko powodziowe i przeciwdziałać suszy. Interpelacje w sprawie stopnia wodnego kierował do rządu senator Stanisław Pawlak, m.in. w październiku i grudniu 2024 r., apelując też o zaangażowanie się w sprawę kujawsko-pomorskich parlamentarzystów. Czytaj TUTAJ Apel senatora S. Pawlaka do parlamentarzystów regionu ws. Siarzewa
Ponadto zebranych interesowała sytuacja finansowa szpitala w Grudziądzu, w którym zakończono budowę i informatyzację. Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu to jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. Obszarem działania Szpitala jest region wyznaczony przez powiaty województwa kujawsko-pomorskiego oraz powiaty ościenne, ale także udzielane są świadczenia zdrowotne dla pacjentów z całej Polski. Problemem ograniczającym rozwój placówki pozostaje jednak nadal stopień zadłużenia szpitala, a także wdrożenie wniosków dot. nadzoru i programu naprawczego sformułowanych przez NIK.
Uwagę zebranych na spotkaniu skupiło też zagadnienie współpracy największych miast województwa.
Odniesiono się również do dezinformacji rozpowszechnianej przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederację na temat Centrów Integracji Cudzoziemców – projektu uruchomionego przez rząd PiS w 2022 roku. Projekt – wbrew dezinformacji – nie wiąże się z budową żadnych nowych ośrodków dla migrantów, wyjaśnił wojewoda M. Sztybel.
W spotkaniu uczestniczył także I wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling, przewodniczący wojewódzkiej struktury Nowej Lewicy.
Opr. nim, 5 maja 2025 r.