fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Łączenie szpitali. Decyzja zawieszona na kwartał

W rozstrzygnięcie sprawy ewentualnego połączenia szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy włączona została Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego, "za" głosowała Rada Collegium Medicum, "przeciw" Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wątpliwości ma Narodowy Fundusz Zdrowia.

W posiedzeniu 27 czerwca uczestniczył rektor UMK Andrzej Sokala, reprezentanci związków zawodowych obu szpitali a także posłowie na Sejm RP: Tomasz Latos (PiS) – przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia oraz Jan Szopiński (Nowa Lewica) – członek sejmowej Komisji Zdrowia.

Jak informuje poseł Jan Szopiński: – Decyzja o połączeniu szpitali "Biziela" i "Jurasza" została przesunięta o 3 miesiące. Ustalono, że rektor UMK powoła zespoły ekspertów, które do początku września wypracują stanowiska i opinie dot. m.in. przyszłości bydgoskich szpitali.

Warto dodać, iż składem Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego kieruje w br. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

rada dialogu2   rada dialogu3

Na łamach „Gazety Pomorskiej” ukazały się dziś dwa artykuły poświęcone tematyce połączenia szpitali.

W jednym z nich wskazano na nowy problem stawiający pod znakiem zapytania bezpieczeństwo pacjentów i poziom zapewnienia opieki medycznej mieszkańcom Bydgoszczy przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nikt bowiem nie zawiadomił dotąd NFZ o zamiarze zmian formalno-prawnych powadzonej działalności przez oba szpitale. NFZ ustami rzeczniczki poinformował, że takie zawiadomienie nie wpłynęło na 21 czerwca br. ani z żadnego ze szpitali ani z organu założycielskiego – Rektora UMK w Toruniu. Połączenie szpitali nie jest jednoznaczne z połączeniem kontraktów zawartych z NFZ przez każdy z nich.

W tekście artykułu opisana jest droga tworzenia szpitali, które nie były przeznaczone do pełnienia roli uniwersyteckich, szczególnie „Biziel”, a do zapewnienia opieki medycznej 400-tysiecznemu miastu, jakim stała się Bydgoszcz.

Przypomniano też rolę obecnego posła Jana Szopińskiego, ówczesnego członka samorządu wojewódzkiego w 2008 roku, kiedy podejmowano decyzje o wpływach Torunia.

„W 2008 roku w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, do którego należał szpital „Biziela”, rządziła koalicja PO – PiS – Samoobrona. – Collegium Medicum przekonywało, że chce rozszerzać dostęp do nauczania lekarzy oraz rozwijać istniejące kliniki – wspomina wtedy radny sejmiku, a dziś poseł Jan Szopiński z Nowej Lewicy. – Kierownictwo UMK poinformowało również, że nie zakłada łączenia szpitali uniwersyteckich, a wręcz zapewniało, że nigdy do tego nie dojdzie. (Rzecznik UMK informuje teraz, że nigdy takich zapewnień nie było – przyp. red.).

Podczas głosowania wszyscy radni – oprócz Jana Szopińskiego i Eugeniusza Kłopotka – zagłosowali za przekazaniem szpitala uczelni.

– Przekonywałem, że nie należy przekazywać aktem notarialnym całego szpitala „Biziela” we władanie UMK. Można było tego uniknąć, a placówka nadal mogła być własnością samorządu województwa – przypomina poseł Szopiński.”.

Odsyłamy do „Gazety Pomorskiej”: artykuł Romana Laudańskiego z 27 czerwca br. Osłabienie wsparcia medycznego w Bydgoszczy. Pacjenci stracą na likwidacji „Biziela”

***

W drugim z artykułów – informacja o stanowisku Rady Collegium Medicum, które podtrzymało dziś (27 czerwca) stanowisko w sprawie łączenia bydgoskich szpitali, ale ostateczna opinia w tej sprawie zostanie podjęta po wakacjach. – Przez ten czas będą prowadzone rozmowy – informuje rzecznik UMK.

Ponadto – informacja, że natomiast radni sejmiku województwa stanowczo sprzeciwili się tej fuzji i skierowali w tej sprawie pismo do ministra zdrowia, wojewody i władz UMK. "Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego z niepokojem i dezaprobatą przyjmuje informacje o projektowanych działaniach na rzecz konsolidacji szpitali uniwersyteckich nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza oraz nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, co w konsekwencji doprowadzi do likwidacji Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 (...). Nie ma (...) społecznych oraz medycznych przesłanek do nieakceptowanych działań [wobec tej placówki]. (...) Nie ma zgody na powyższe działania".

Warto przeczytać całość w artykule Agnieszki Romanowicz  Collegium Medicum obstaje przy łączeniu bydgoskich szpitali, radni sejmiku województwa są przeciwko.

Polecamy do przeczytania jeszcze jeden artykuł z 1 lipca 2022 r., porządkujący historię szpitali i ich stan obecny w Tygodniku Bydgoskim pt. "Bydgoskie szpitale uniwersyteckie. Szykuje się bój, by fuzja nie wypaliła", autorem jest  Michał Jedryka

opr. nim, 27 czerwca 2022 r., aktualizacja 1 lipca 2022 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem